WESTERN CAPE SCOUTING
ADULT TRAINING

Successful Candidates in 2007

Water Charge Certificate (2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Water Charge Certificate in 2007.

Certificate Number Name Group
WCC291 Robin Aproskie 2nd Plumstead
WCC292 Stuart Buckley 2nd Plumstead
WCC293 Stephen Jennings 1st Bergvliet

Cub Warrant Badge (October 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Cub Warrant course in October 2007.

Certificate Number Name Group
CW/07/09 Samantha Henry 1st Muizenberg
CW/07/10 Sue Viljoen 1st Naruna Constantia
CW/07/11 Goosain Mohamed 1st Wetton
CW/07/12 Noel Gallant 1st Wetton
CW/07/13 Shirley Beir 1st Blaauberg
CW/07/14 Sarah-Leigh Enticott 1st Bergvliet
CW/07/15 Erica Fortune 1st Woodlands
CW/07/16 Charmaine Williams 1st Strandfontein

Wood Badge (September 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Wood Badge and who were presented with certificates at the Gillwell Reunion on 1 September 2007.

SAC - Cub Wood Badge; SAS - Scout Wood Badge; SAG - GS / Commissioner Wood Badge

Certificate Number Name Group
SAC1943 Paul Petersen 1st Plumstead
SAC1944 Collen Cleophas 1st Belhar
SAC1945 Reneé Hampshire 1st Meadowridge
SAC1946 Mary Thomas 1st Plumstead
SAS1941 Shantel Kent Constantiaberg
SAS1942 Peter Niddrie Constantiaberg
SAS1943 Donovan Storkey 1st Factreton
SAS1944 Ian Kellerman 1st Naruna Constantia
SAG455 Andrea Starke 1st Muizenberg
SAG452 Julie Pilkington Two Oceans
SAG453 Michael Duthie Two Oceans
SAG454 Baronese Jongbloed Impeesa

Introduction to Adult Leadership (August 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Introduction to Adult Leadership course in August 2007.

Certificate Number Name Group
IAL/07/46 Wayne Jood 2nd Elsies River
IAL/07/47 Ashley Reddy 2nd Elsies River
IAL/07/48 Jonathan Webb 1st Claremont
IAL/07/49 Andrew Kerr 1st Claremont
IAL/07/50 Mathew van den Honert 1st Blaauberg
IAL/07/51 Tom Verveckken 1st Blaauberg
IAL/07/52 Sue Viljoen 1st Naruna Constantia
IAL/07/53 Quintin Combrink 1st Monte Vista
IAL/07/54 Ruth Bird Helderberg District
IAL/07/55 Matthew Hodge 1st Fish Hoek
IAL/07/56 Shirley Beier Table Bay District
IAL/07/57 Charles Fortune 1st Woodlands
IAL/07/58 Erica Fortune 1st Woodlands
IAL/07/59 Charmaine Williams 1st Strandfontein

Air Charge (June 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Air Charge in June 2007.

Certificate Number Name Group
AC/07/01 Reneé Hampshire 1st Meadowridge
AC/07/02 Jaime Moss 1st Edgemead
AC/07/03 Douglas Defty 1st Edgemead
AC/07/04 Nicole Mayer 1st Naruna Constantia
AC/07/05 Robin Starke 1st Muizenberg
AC/07/06 Sean Curran 1st Edgemead

Jungle Book Background (June 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Jungle Book course in May 2007.

Certificate Number Name Group

CJB/07/01

Jane Pretorius

1st Muizenberg

CJB/07/02

Adrian Haye

1st Durbanville

CJB/07/03

Louise Spagnuolo

1st Gordons Bay

CJB/07/04

Lindi Bain

2nd Bergvliet

CJB/07/05

Hanle Theunissen

1st Heathfield

CJB/07/06

Nikki Jacobs

2nd Somerset

CJB/07/07

Elizabeth Jaftha

1st Monte Vista

Scout Warrant (May 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Scout Warrant course in May 2007.

Certificate Number Name Group

SW/07/01

Carmielah Achmat

1st Bellville

SW/07/02

Stephan Thaele

1st Table View

SW/07/03

Jürgen Dünhofen

1st Table View

SW/07/04

Fagrie Nasiep

1st Wetton

SW/07/05

Michael Keegan

1st Bergvliet

SW/07/06

Evan Smuts

1st Bergvliet

SW/07/07

Craig Burchell-Burger

1st Gordons Bay

SW/07/08

Rodney Martin

1st Woodlands

Introduction to Adult Leadership (May 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Introduction to Adult Leadership in May 2007.

Certificate Number Name Group

IAL/07/27

Roxanne Frost

1st Plumstead

IAL/07/28

Gary Kiwiet

1st Plumstead

IAL/07/29

Samantha Henry

1st Muizenberg

IAL/07/30

Oswald de Villiers

1st Kuilsriver

IAL/07/31

Constance de Villiers

1st Kuilsriver

IAL/07/32

Wendy Skeat

1st Gordons Bay

IAL/07/33

Aidan de Lange

6th Rondebosch

IAL/07/34

Genevieve Foster

1st Wynberg

IAL/07/35

Jo Brederode

1st Gordons Bay

IAL/07/36

Tootsi Lord

1st Somerset West

IAL/07/37

Juan Manual Martin

2nd Kenridge

IAL/07/38

Hanle Theunissen

1st Heathfield

IAL/07/39

Devon Bowen

1st Bothasig

IAL/07/40

Jon Laing

1st Bothasig

IAL/07/41

Darren Erasmus

1st Bothasig

IAL/07/42

Moegamat Gallant

1st Wetton

IAL/07/43

Jon-Peter Haarhoff

2nd Kenridge

IAL/07/44

Ridhaa Benjamin

 

IAL/07/45

Moeneeba Benjamin

 

Cub Warrant (April 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Jungle Book course in April 2007.

Certificate Number Name Group

CW/07/01

Adrian Haye

1st Durbanville

CW/07/02

Elizabeth Britz

1st Strand

CW/07/03

Carmen Issacs

1st Strand

CW/07/04

Nocwaka Gloria Papiso

3rd Guguletu

CW/07/05

Beverley Bates

1st Pinelands

CW/07/06

Lindi Bain

2nd Bergvliet

CW/07/07

Zinzi Zenzile

4th Nyanga

CW/07/08

Nombeko Regator Qaqane

4th Nyanga

Water Awareness (March 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Water Awareness course in March 2007.

Certificate Number Name Group
WA/07/01 Audrey Hopkins Table View District
WA/07/02 Shelley Donaldson 1st Milnerton
WA/07/03 Julie Bunyard 1st Milnerton

Mountain Awareness (March 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Mountain Awareness course in March 2007.

Certificate
Number
Name Group

MA/07/01

Russel Hope

1st Bothasig

MA/07/02

Peter Smallman

1st Bothasig

MA/07/03

Rohan Kidson

1st Bothasig

MA/07/04

Ryan Hultzer

1st Durbanville

MA/07/05

Andrea Starke

1st Muizenberg

MA/07/06

Audrey Hopkins

TableBay

MA/07/07

Cuan Coetzee

2nd Fish Hoek

MA/07/08

Elizabeth Jaftha

1st Monte Vista

MA/07/09

Nicola Jonas

1st Monte Vista

MA/07/10

Stefano Zanetti

1st Monte Vista

MA/07/11

Lesley Williams

2nd Rondebosch

MA/07/12

Ingrid Webster

1st Durbanville

MA/07/13

Peter Statham

1st Durbanville

MA/07/14

Penny Raad

1st Bergvliet

MA/07/15

Kenneth Willemse

2nd Mossel Bay

MA/07/16

Barbara Pringle

Constantiaberg

MA/07/17

Goosain Mohamed

1st Wetton

MA/07/18

Greg Stopford

Table Bay

MA/07/19

Brenda Williams

2nd Plumstead

MA/07/20

Tracy Warren

2nd Plumstead

MA/07/21

Gail Meder

1st Athlone

MA/07/22

Beverley Soltysian

1st Athlone (UK)

MA/07/23

Robert Esterhuyse

9/16th Cape Town

MA/07/24

Alec Botes

9/16th Cape Town

MA/07/25

Pat Farnham

2nd Mossel Bay

MA/07/26

Shelley Donaldson

1st Milnerton

MA/07/27

Julie Bunyard

1st Milnerton

MA/07/28

Alister Raine

2nd Plumstead

MA/07/29

Fagrie Nasiep

1st Wetton

Introduction to Adult Leadership (February 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Introduction to Adult Leadership in February 2007.

Certificate
Number
Name Group

IAL/07/01

Darryn Paulsen

1st Factreton

IAL/07/02

Jarrad Stevenson

1st Meadowridge

IAL/07/03

Carmielah Achmat

1st Bellville

IAL/07/04

Lindi Bain

2nd Bergvliet

IAL/07/05

Beverley Bates

1st Pinelands

IAL/07/06

Jürgen Dünhofen

1st Table View

IAL/07/07

Jacques Gerber

2nd Plumstead

IAL/07/08

Carmen Isaacs

1st Strand

IAL/07/09

Michael Keegan

1st Bergvliet

IAL/07/10

Shiela Lubambo

4th Nyanga

IAL/07/11

Fagrie Nasiep

1st Wetton

IAL/07/12

Troy Niddrie

1st Naruna/Constantia

IAL/07/13

Gloria Papiso

3rd Guguletu

IAL/07/14

Nombeko Qaqane

4th Nyanga

IAL/07/15

Michael Wessels

1st Strand

IAL/07/16

Zinzi Zenzile

4th Nyanga

IAL/07/17

Peter Otzen

2nd Bergvliet